Sample menu:  

  Stopa zbudowana jest z 26 kości połączonych ścięgnami i mięśniami. Stopa niemowlęca jest elastyczna, nie posiada łuków tworzących sklepienie przez co stopa sprawa wrażenie płaskostopia, posiada dużo tkanki tłuszczowej i nie w pełni rozwinięte mięśnie. Dziecko w wieku niemowlęcym przygotowuje stopę do przyszłych zadań takich jak stanie, chód. Około 6-7 miesiąca zauważamy u niemowlęcia chwyt stopami np. kubeczka, zabawki, ten specyficzny trening powoduje obciążanie zewnętrznej krawędzi stopy i odciążanie krawędzi wewnętrznej, dziecko poprzez chwyt stopą wytwarza napięcie mięśniowe, które buduje sklepienia podłużne i poprzeczne. Aby dziecko było w stanie chwycić stopami zabawkę musi również prawidłowo ustawić całą kończynę dolną w stawie biodrowym, nogi muszą być utrzymane w powietrzu, a do tego potrzebny jest stabilny tułów co powiązane jest również z utrzymaniem miednicy w tyłopochyleniu przez prawidłowe napięcie mięśni brzucha nie zapominając o regulacji poprzez napięcia prostowników stawu biodrowego. Leżąc na plecach dziecko ćwiczy stopę przez wzajemne dotykanie zwane koordynacją stopa-stopa, poprzez objęcie stopy dwoma rączkami i prowadzenie jej do buzi dziecko rozciąga struktury stopy i jednocześnie poznaje schemat ciała oraz schemat stopy, tzw. koordynacja stopa-buzia. W leżeniu na brzuchu dziecko uczy się odbijania stopą od podłoża,  ustawiania stopy w zgięciu grzbietowym oraz supinacji,  obciążanie I i II głowy kości śródstopia oraz rozciąga ścięgna Achillesów. Wszystkie te działania są procesem przygotowania stopy do jej późniejszego prawidłowego obciążania w staniu.

         

Jeżeli któryś z elementów tego przygotowania z jakiś powodów zostaje zaburzony bądź uniemożliwiony (np. przez wrodzoną wadę stóp) powoduje to różnego rodzaju zaburzenia, może opóźniać rozwój motoryczny, a także kształtować niewłaściwe wzorce chodu.

Jeżeli obserwujemy u dziecka:


Mogą to być pierwsze symptomy zaburzeń, które warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.


Im wcześniejsza interwencja terapeutyczna tym większe szanse przywrócenia prawidłowych warunków do właściwego obciążania stopy i tym samym prawidłowego chodu.

Najczęstsze problemy stóp to szpotawość, koślawość, stopa końsko-szpotawa, wrodzone przywiedzenie przodostopia, stopa płasko-koślawa, stopa płaska,  stopa piętowa, stopa serpentynowa.

  

przed terapią                                                   po terapii