Sample menu: 

Najczęściej zadawane pytania:

Leżaczki dziecięce- jak długo dziecko może w nim przebywać i czy w ogóle powinno?

Poprzez pochyłe ułożenie leżaczka niemowlę w ułożeniu na plecach przyjmuje pozycje półsiedzącą co powoduje, że ciężar ciała przenoszony jest w kierunku odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W tym wieku dziecko powinno uczyć się przenoszenia ciężaru ciała w kierunku głowy, podnoszenia kończyn górnych i dolnych przeciwko sile ciężkości do oraz stabilności tułowia i jego wyprostu niestety długotrwałe pozostawiania dziecka w pozycji półsiedzącej utrwala pozycje zgięciową, która może opóźniać rozwój ruchowy. Jeszcze słabe mięśnie tułowia w tym okresie powodują opadanie, skrzywianie kręgosłupa oraz o głowy na jedną stronę, wolne ruchy kończyn dolnych są utrudnione, a nawet nie możliwe, w tej pozycji dziecko nie jest w stanie kształtować prawidłowego napięcia mięśniowego.

Foteliki samochodowe są koniecznością bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem natomiast ważne jest, aby niemowlę w ciągu dnia nie pozostawało w foteliku czy leżaczku w niekorzystnej pozycji utrudniającej prawidłowy rozwój.

Ważne jest, aby dziecko dopóki nie jest w stanie siedzieć samodzielnie jak najmniej czasu spędzało
w wymuszonej pozycji półsiedzącej, której ciało nie jest w stanie kontrolować i stabilizować napięciem mięśniowym.

Uwaga! Proponujemy samemu spróbować przez dłuższy czas posiedzieć w powyższej pozycji J Ciekawy i dający wiele do myślenia eksperyment! Jak pracują wtedy nasze biodra? Gdzie jest największy nacisk? Czy możemy wtedy utrzymać wyprostowany kręgosłup?

 

Chodziki – nauka chodzenia ?

Obserwując rozwój chodu u dziecka widzimy, że dziecko rozpoczyna podciągając się rękami na meblach, ścianie do stania. Trzyma się ich, aby uzyskać stabilność, pierwsze kroki stawiane są bocznie, a nie frontalnie (wprzód), czyli dziecko zaczyna chodzić bokiem ucząc się w ten sposób prawidłowego obciążania i odciążania stron ciała  i przenoszenia ciężaru ciała, w staniu poprzez rytmiczne zginanie kolan i bioder ( sprężynowanie)uczy się przenoszenia środka ciężkości w dół i
w górę i obciążania podeszwy. Chodzik to część mobilna, na której dziecko nie może zbudować stabilności. Prowadzi dziecko do przodu, nie uczy prawidłowego przenoszenia ciężaru ciała
i trzymania równowagi, zamiast pełnego obciążania stóp dziecko uczy się chodzenia na palcach.

Chodzenie przyjdzie samo, wszystko w swoim czasie!